Keičiasi psichikos sveikatos centro
telefono numeris: +370 315 77001

Kompensuojami skiepai suaugusiems:

Skiepai yra laikomi saugiausia ir patikimiausia apsauga nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų (infekcijų). Taip apsaugomas ne tik žmogus, bet ir visuomenei sukuriama saugi aplinka. Ligonių kasos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų kompensuoja rizikos grupėms priskiriamų suaugusiųjų skiepus nuo gripo, pneumokokinės infekcijos. Taip pat prireikus apdraustieji asmenys skiepijami – nuo stabligės, difterijos, pasiutligės, tymų.
Nuo gripo nemokamai skiepijami vyresni nei 65 metų asmenys ir bet kurio amžiaus sergantieji lėtinėmis ligomis (onkologinėmis, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ir kt.), nėščios moterys, taip pat gyvenantieji globos ir slaugos įstaigose bei medicinos darbuotojai, kuriems tikimybė užsikrėsti gripu ypač padidėja bendraujant su sergančiaisiais.
Pneumokokine vakcina skiepijami asmenys, įrašyti į rizikos grupių sąrašą, kurį 2015 m. spalio 8 d. įsakymu Nr. V-1130 yra patvirtinęs sveikatos apsaugos ministras, pavyzdžiui, pacientai, kuriems atliekama dializė, sergantieji onkologinėmis, reumatinėmis ligomis ir kt.

Taip pat suaugusieji gali būti nemokamai skiepijami nuo stabligės ir difterijos. Traumas patyrusiems asmenims, kuriems stabligės vakcina seniai nebuvo skiepyta, atsižvelgus į paciento imunizacijos būklę, žaizdos tipą, yra skiriama pakartotinė vakcinacija. Revakcinacija (ankstesnio skiepijimo sustiprinimas) nuo šių ligų rekomenduojama kas 10 metų. Prireikus (įkandus bet kokiam gyvūnui) suaugusieji gali būti nemokamai skiepijami nuo pasiutligės. Be to, asmenys, turėję kontaktą su sergančiuoju tymais, taip pat gali pasiskiepyti vakcina, kuri kompensuojama iš PSDF. Žinotina, kad po kontakto su sergančiuoju tymais, rekomenduojama pasiskiepyti per 72 valandas.

Dėl ligonių kasų kompensuojamų skiepų pacientai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, toje gydymo įstaigoje, kur yra prisirašę.


65 m. ir vyresnio amžiaus žmonės dažniausiai turi bent po vieną lėtinę ligą. Žmonės tikisi ne tik gyventi ilgiau, bet ir būti sveikesni, todėl sveiko senėjimo siekiui įgyvendinti būtinos visos sveikatos priežiūros priemonės. Vaikystėje pradėtas ir visą gyvenimą taikomas skiepijimas padeda senti sveikiau ir sumažina užkrečiamųjų ligų paplitimą senyvame amžiuje. Jei yra galimybė rekomenduojama pasiskiepyti nuo erkinio encefalito, taip pat nuo pneumokokinės infekcijos. Ir žinoma, reikia nepamirši sezoninės gripo vakcinos, nes ji senyvo amžiaus žmonėms ir rizikos grupės asmenims padeda išvengti sunkios ligos formos, komplikacijų ir mirties. Skiepijant senyvo amžiaus žmones nuo gripo, 50–60 proc. sumažėja hospitalizacijų dažnis ir sergamumas pneumonijomis, 80 proc. – mirtingumas.

Egzistuoja infekcijos, kurių vakcinų PSDF nekompensuoja, tačiau gydytojai rekomenduoja pasiskiepyti ir nuo jų. Tuomet poliklinikos pacientai gali rinkti mokamus skiepus:
Skiepai nuo gripo. Gripas – ūminė kvėpavimo infekcija, plintanti lašeliniu būdu, užsikrečiant nuo sergančio žmogaus. PSO duomenimis, kasmet gripu Lietuvoje suserga 5-10 proc. gyventojų, 15-30 proc. visų susirgimų atvejų komplikuojasi. Skiepytis nuo gripo reikia kasmet, nes kiekvienais metais gripo virusas kinta (mutuoja). Kaina apie 15 eur.


Skiepai nuo pneumokokinės infekcijos. Pneumokokinė infekcija, kurią sukelia streptococus pneumonae bakterija, gana plačiai paplitusi tiek vaikų, tiek suaugusiųjų tarpe, ypač didelė rizika – vaikams iki 5 metų ir vyresniems nei 65 metų asmenims. Pneumokokai – vieni dažniausių pneumonijų bei viduriniosios ausies uždegimų sukėlėjai. Jie taip pat gali sukelti plaučių uždegimą, gali būti anginos, endokardito priežastimi. Rekomenduojama skiepyti asmenis dažnai sergančius viršutinėmis kvėpavimo takų infekcijomis, sergančius lėtinėmis ligomis, imunosupresuotus asmenis. Atsižvelgiant į vakcinos rūšį, skiepijami neišnešioti ir išnešioti kūdikiai nuo 2 mėn amžiaus, vaikai ir suaugusieji. VšĮ Alytaus poliklinikoje skiepijama polisacharidine vakcina Prevenar 13, kaina 62,70 eur.


Skiepai nuo vėjaraupių. Vėjaraupiai – tai ūminė virusinė liga, pasireiškianti karščiavimu, pūsliniu odos ir gleivinių bėrimu. Dažniausiai šia liga serga ikimokyklinio amžiaus vaikai, tuomet persergama lengva šios ligos forma. Suaugę žmonės vėjaraupiais serga kur kas sunkiau, nes komplikacijų išsivystymo rizika yra daug kartų didesnė nei vaikams. Vėjaraupių infekcija itin pavojinga kūdikiams ir nėščioms moterims bei tiems, kurių imunitetas yra nusilpęs. Tikimybė susirgti vėjaraupiais po kontakto su sergančiuoju nesirgusiesiems ir nepaskiepytiems yra 100 proc. Skiepijimo schema: dozės yra 2 tiek vaikams tiek suaugusiems asmenims, atliekamos ne mažesniu nei 4 savaičių intervalu. Galima skiepyti kūdikius nuo 9 mėn. amžiaus. VšĮ Alytaus poliklinikoje skiepijama vakcina Varilix, kaina 54,00 eur.

Skiepai nuo virusinių hepatitų A + B (tik suaugusiems). Ši vakcina naudojama suaugusiesiems ir paaugliams nuo 16 metų apsaugoti nuo hepatito A ir hepatito B infekcijų (kepenis pažeidžiančių infekcinių ligų). Ji skiriama neimunizuotiems suaugusiems ir paaugliams nuo 16 metų, kuriems kyla rizika užsikrėsti minėtomis infekcijomis. Rekomenduojamas trijų hepatito A+B vakcinos dozių planas. Tarp pirmųjų dviejų dozių turi praeiti vienas mėnuo, o tarp antrosios ir trečiosios – penki mėnesiai. Vakcina švirkščiama į deltinį raumenį. Išimtiniais atvejais, kai reikalinga skubi imunizacija prieš kelionę, suaugusiesiems gali būti suleidžiamos vakcinos trys injekcijos per tris savaites. Tokiais atvejais praėjus 12 mėnesių po pirmosios dozės rekomenduojama sušvirkšti ketvirtąją injekciją. Rekomenduojama kartą pradėjus vakcinaciją visą kursą užbaigti ta pačia vakcina. Remiantis oficialiomis rekomendacijomis gali būti taikoma revakcinacija hepatito A+B vakcina arba revakcinacija atskiromis hepatito A arba hepatito B vakcinomis. VšĮ Alytaus poliklinikoje skiepijama vakcina Twinrix adult, kaina 44,10 eur

Skiepai nuo erkinio encefalito. Erkinis encefalitas (EE) - tai sunki gamtinė židininė virusinė liga, sukeliama erkinio encefalito viruso (EEV), pažeidžianti galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus. EE yra viena iš svarbiausių virusinių žmogaus centrinės nervų sistemos infekcijų, kuriai būdingi liekamieji reiškiniai, kartais sukeliantys invalidumą. Sukelia erkinio encefalito virusas, kurį žmogui perduoda užkrėsta erkė, tai pat galima užsikrėsti vartojant termiškai neapdorotą pieną. Veiksmingiausia EE profilaktikos priemonė – skiepai. Vakcinavimo schemos yra dvi: įprastinė ir pagreitinta. Įprastinės skiepijimo schemos pirmosios dvi dozės įskiepijamos 1-3 mėn. intervalu; trečiosios ir sustiprinančiųjų dozių įskiepijimo intervalai gali būti skirtingi, priklausomai nuo vakcinos gamintojo. Po pilnos vakcinacijos (3 dozių) apie 97 % skiepytų asmenų susidaro apsauginis antikūnių titras. Pradėti skiepytis reikia ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs erkių aktyvumas. Pagreitinta skiepijimų nuo EE schema taikoma prieš pat erkių aktyvumo sezoną ar jam jau prasidėjus. Ši schema priklausomai nuo vakcinos gamintojo gali būti skirtinga. VšĮ Alytaus poliklinikoje skiepijama vakcina Ticovac 0,25 (vaikams iki 15 metų amžiaus) kaina 23,20 eur. ir vakcina Ticovac 0,5 kaina 24,20 eur.


Skiepai nuo žmogaus papilomos viruso. Žmogaus papilomos virusas. Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija - tai virusinė, dažniausiai lėtinė liga, kai šios infekcijos sukėlėjas išlieka latentinėje fazėje, tačiau veikiant rizikos veiksniams gali sukelti įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus ar galimi ikivėžiniai ar vėžiniai susirgimai. ŽPV infekcijos šaltinis ir rezervuaras yra užsikrėtęs ŽPV žmogus. ŽPV infekcija gali užsikrėsti tiek vyrai, tiek moterys. Vakcinacija nuo ŽPV yra vienas patikimiausių būdų užkirsti kelią vėžiniams susirgimams. Priklausomai nuo gamintojo skiriasi vakcinos apsauginis spektras. Vakcinaciją galima pradėti nuo 9 metų amžiaus tiek mergaitėms tiek berniukams. VšĮ Alytaus poliklinikoje skiepijama vakcina Gardasil, kaina 125,50 eur.

Skiepai nuo meningokokinės infekcijos. Meningokokinė infekcija - tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas). Infekcija plinta oro lašeliniu būdu. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja 1-10 dienų (vidutiniškai 4 dienos). Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Pavojus susirgti yra ir kitiems: esant susirgimams virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, stresui ir pan. Vakcinaciją galima pradėti nuo 2 mėn. amžiaus, vakciną galima tarpusavyje derinti su kitomis vakcinomis. VšĮ Alytaus poliklinikoje skiepijama vakcina Bexsero, kaina 97,80 eur.

MOKAMŲ VAKCINŲ KAINININKAS

Vdovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. balandžio 27 d. įsakymu nr. V-471 „Dėl imunoprofilaktikos organizavimo ir atlikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ prieš skiepijimo procedūrą pacientas turi būti apžiūrėtas gydytojo, įvertinta jo sveikatos būklė ir, jeigu nėra kontraindikacijų skiepijimui, pacientas siunčiamas skiepijimuisi. Gydytojas išduoda išrašą, kad pacientas sveikas ir skiepyti galima.

LIETUVOS RESPUBLIKOS VAIKŲ PROFILAKTINIŲ SKIEPIJIMŲ KALENDORIUS

Eil.
nr.
Amžius
Vakcina Iki 24 val. 2–3 paros 1 mėn. 2 mėn. 3 mėn. 4 mėn. 5 mėn. 6 mėn. 12–15 mėn. 15–16 mėn. 18 mėn. 6–7 metai 11 metų 15–16 metų
1. Tuberkuliozės vakcina   BCG                        
2. Hepatito B vakcina HepB*   HepB         HepB            
3. Kokliušo, difterijos, stabligės vakcina       DTaP   DTaP   DTaP     DTaP DTaP   Tdap
4. B tipo Haemophilus influenzae infekcijos vakcina       Hib   Hib   Hib     Hib      
5. Poliomielito vakcina       IPV   IPV   IPV     IPV IPV    
6. Pneumokokinės infekcijos vakcina       PCV   PCV      PCV**          
7. Tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina                    MMR**    MMR    
8. Žmogaus papilomos viruso infekcijos vakcina                        

HPV1

HPV2

***

 
9. B tipo meningokokinės infekcijos vakcina         MenB   MenB   MenB**          
10. Rotavirusinės infekcijos vakcina       RV   RV   RV****            

1.Sutrumpinimai: BCG – tuberkuliozės vakcina; HepB – hepatito B vakcina;
DTaP – kokliušo (neląstelinio), difterijos, stabligės vakcina; Hib – B tipo Haemophilus influenzae infekcijos vakcina; Tdap – kokliušo (neląstelinio), difterijos, stabligės (suaugusiųjų) vakcina; IPV – inaktyvuota poliomielito vakcina; PCV – pneumokokinės infekcijos (polisacharidinė konjuguota) vakcina; MMR – tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina; HPV – žmogaus papilomos viruso infekcijos vakcina; MenB – B tipo meningokokinės infekcijos vakcina.
2. HB* pirma dozė turi būti įskiepijama naujagimiui per 24 val. po gimimo.
3. PCV** ir MenB** gali būti skiepijama kartu (vieno vizito metu) su MMR** vakcina.
4. HPV*** skiepijamos tik mergaitės, skiepijimo schemą sudaro dvi HPV dozės (tarp pirmos ir antros HPV dozių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėn. laikotarpis.
5. Skiepijimai atliekami pagal vaistinio preparato charakteristikų santrauką.
6. Prieš kiekvieną vaiko skiepijimą tėvus ar kitus atstovus pagal įstatymą būtina informuoti apie vakcinų skyrimą, galimas nepageidaujamas reakcijas į skiepą. Dėl informacijos gavimo bei sutikimo skiepyti jie turi pasirašyti Sutikimo dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo formoje.
7. Jei vaikas laiku nepaskiepijamas, jam sudaromas individualus skiepijimų kalendorius pagal indikacijas nurodytas vaistinių preparatų charakteristikų santraukose.