Profilaktikos skyrius yra vienas iš VšĮ Alytaus poliklinikos padalinių. Šiame skyriuje teikiamos mokamos paslaugos ir išduodamos įvairios paskirties pažymos. Čia tikrinami asmenys, norintys įsidarbinti ar jau dirbantys, vairuotojai mėgėjai ir profesionalai, norintys stoti mokytis ar gauti licencijas darbui, taip pat išduodamaos pažymos, norintiems vykti į užsienį ar naudotis šaunamuoju ginklu ir dar kitos paskirties pažymos. Profilaktikos skyriuje yra visa reikalinga įranga ir dirba visų specialybių gydytojai, todėl profilaktinį tikrinimą galima atlikti vienoje vietoje, paciento nesiunčiant konsultacijoms į kitas gydymo įstaigas. Tik retais atvejais asmuo siunčiamas konsultacijai į ligoninę pas gydytoją endokrinologą arba kardiologą diagnozei patikslinti, o gydytojai neurologas, oftalmologas, otorinolaringologas, dermatovenerologas atvyksta į profilaktikos skyrių, taip sutaupydamas laiką mūsų pacientams. Gydytojai psichiatrai besitikrinančius profilaktiškai irgi priima atskira eile, todėl nereikia laukti bendroje eilėje su ligoniais.Priimame visus pacientus be jokios išankstinės registracijos. Taip bandome kuo greičiau, bet kokybiškai atlikti profilaktinius patikrinimus, reglamentuotus sveikatos apsaugos ministro įsakymais ir vyriausybės nutarimais. Juose nurodyta, kokie specialistai turi tikrinti dirbantįjį ir kokius tyrimus privalu atlikti.
Dirbančiųjų skirtingomis profesinės rizikos sąlygomis, skiriasi ir profilaktinio tyrimo mąstai, todėl ir tikrinimas užtrunka nuo valandos iki pusdienio. Profilaktikos skyriuje atliekami rutininiai tyrimai, o dirbantiesiems kenksmingose ir pavojingose darbo sąlygose atliekami dar ir papildomi tyrimai. Iš rutininių tyrimų atliekami. kraujo, šlapimo, elektrokardiograma, krūtinės ląstos rentgenograma, jeigu nebuvo atlikta per paskutinius dvejus metus. Dirbantiesiems triukšme virš 80 dB tikrinama klausa ir atliekama audiograma, dirbant su teleterminalais arba, kur yra padidėjusi regėjimo įtampa, yra nustatomas regėjimo aštrumas, akiplotis, matuojamas akispūdis. Vairuotojams būtinai atliekamas spalvinio jutimo tyrimas., kraujo grupės ir Rh faktoriaus nustatymas. Vykstantiesiems į kai kurias užsienio šalis, pacientai yra tiriami dėl užkrečiamų ligų ir atliekami ŽIV bei TPHA tyrimai.
Galutinę išvadą dėl darbuotojo profesinio tinkamumo: „dirbti gali“, “dirbti negali“ arba „dirbti gali, bet ribotai“, pasirašo darbo medicinos gydytojas arba šeimos gydytojas, išklausęs36 valandas darbo medicinos kursą, atnaujindamas žinias kas 5 metai, kaip reikalaujama SAM įsakyme. Išvada dėl tinkamumo kokrečiai tam darbui teikiama, laikantis SAM įsakymo 2000-05-31 Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ pakeitimo 2009-12-29 d. Nr. V-1072. Šiame įsakyme išvardintos ligos ir sveikatos problemos, kurioms esant draudžiama dirbti profesinės rizikos sąlygomis. Jame nurodyta ir profilaktinių tikrinimų periodiškumas. Tačiau darbdavys gali siųsti savo darbuotoją ir neeilinio sveikatos tikrinimo po sunkių traumų, operacijų, po ilgo nedarbingumo ir kitais atvejais. Taip pat, pablogėjus sveikatai, gali kreiptis ir pats darbuotojas. Dėl neįgaliųjų asmenų ar asmenų, netekusių dalies darbingumo, galimybės dirbti konkretų darbą, spendžiame gavę Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos rekomendacijas.
Po periodinio profilaktinio sveikatos patikrinimo surašomas protokolas, kuriame pateikiamos išvados dėl darbuotojų darbingumo. Protokolas ir užpildytos asmens medicininės knygelės atiduodamas darbdaviui. Už tai, kad įstaigoje dirbtų sveikatą pasitikrinę asmenys atsako tos įstaigos darbdavys, jis turėtų pagal savo kompetenciją užpildyti darbuotojams įsidarbinant - medicininę pažymą (F Nr. 047/a), o dirbantiesiems - Asmens medicininę knygelę (sveikatos pasą, F Nr. 048/a). Šiose pažymose būtina nurodyti kenksmingus ir pavojingus darbo aplinkos veiksnius konkrečioje darbo vietoje. Tikrinimo mąstai ir tikrinimo kaina priklauso nuo nurodytų veiksnių.
Norėtume priminti, kad profilaktikos skyrius nėra diagnostikos skyrius. Profilaktinio sveikatos tikrinimo tikslas yra įvertinti, ar įsidarbinantis asmuo ir darbuotojas gali dirbti konkretų darbą kokrečiomis profesinės rizikos sąlygomis; taip pat nustatyti, ar tikrinamo asmens sveikatos būklė atitinka sveikatos normas, taikomas vairuojantiems tam tikros kategorijos transporto priemones; ar asmuo pagal esamą sveikatos būklę gali naudotis šaunamuoju ginklu ir t.t. Jeigu profilaktinio sveikatos tikrinimo metu, pacientas skundžiasi kokiu nors sveikatos sutrikimu arba randami pakitimai tyrimuose, visada nukreipiamas pas savo šeimos gydytoją detalesniam ištyrimui, ir tik po to rašoma galutinė išvada dėl tinkamumo dirbti tam tikrą darbą. Norėtume kuo anksčiau išaiškinti darbuotojus, kurie negali dirbti kenksmingose ir pavojingose darbo sąlygose. Gaila, kad tikrinantis sveikatą, pacientai sakosi esą sveiki ir taip sunku užkirsti kelią profesinėms ligoms pradinėje stadijoje. Dalinai suprantame ir darbuotojus, nes nustačius profesinę ligą, kenksmingose sąlygose, sukėlusiose šį negalavimą, dirbti neleidžiama.
Kviečiame įmonių direktorius sudaryti sutartis su profilaktikos skyriumi dėl periodinių profilaktinių sveikatos tikrinimų. Siekiant tolygiai paskirstyti darbą, kad nebūtų eilių, profilaktinių tikrinimų grafikas sudaromas metams. Suteikiame galimybę įmonėms pasirinkti patogų patikrinimų laiką ir trukmę. Kadangi mūsų laboratorija yra pajėgi atlikti daugumą tyrimų, kviečiame darbdavius atlikti papildomus tyrimus savo dirbantiesiems. Galėtume ištirti cholesterolio ir jo frakcijų kiekį kraujyje, trigliceridus, nustatyti gliukozės kiekį nevalgius, dirbantiesiems su kenksmingomis cheminėmis medžiagomis atlikti kepenų fermentų tyrimus. Aišku šiuos tyrimus mokamai gali pasidaryti ir pats bent kokio amžiaus pacientas, norintis detaliau išsitirti savo sveikatą.
Skyriaus vedėja Valda Kvedaravičienė