Virusiniai hepatitai - klastinga ir pavojinga liga

Atgal

Virusiniai hepatitai - klastinga ir pavojinga liga

2020-12-01

Šių metų Nobelio medicinos premija skirta  mokslininkams virusologams „už hepatito C viruso atradimą“. Pasak Nobelio premijų skyrimo komisijos, dėl minėtų mokslininkų indėlio, šiandien yra atliekami ypač tikslūs kraujo testai hepatito C virusui nustatyti. Tai daugelyje valstybių praktiškai pašalino hepatito ligos plitimą po kraujo perpylimų ir išgelbėjo milijonus žmonių. Laureatų pasiekimai taip pat leido sparčiai tobulinti antivirusinius vaistus, skirtus hepatitui C gydyti.

Virusinis hepatitas – tai kepenų uždegimas, kurį sukelia A, B, C, D, E virusai. PSO perspėja, kad virusiniai hepatitai – antroji mirties nuo infekcinių ligų priežastis po tuberkuliozės. Virusiniais hepatitais B ir C visame pasaulyje yra užsikrėtę apie 325 mln. gyventojų, o kiekvienais metais jie nusineša apie 1,4 mln. gyvybių. Hepatito C virusas pasaulyje buvo atrastas 1989 m, o Lietuvoje pradėtas nustatyti tik 1994-taisiais. Skaičiuojama, kad šiuo metu Lietuvoje hepatitu C serga iki 30 tūkst. žmonių (apie 2 proc. gyventojų), tačiau didžiąją dalį sergančiųjų identifikuoti labai sunku, o patys žmonės dėl gyvuojančių mitų net, pradėjus blogėti sveikatai, ligos simptomų nesieja su hepatitu. Dar viena problema – hepatitas C beveik neturi simptomų, leidžiančių įtarti ligą. Pirmuosius infekcijos simptomus gyventojai pajaučia po 20-25 metų, kai pradeda vystytis kepenų cirozė arba po 30 metų, kai vystosi kepenų vėžys. Reikia atkreipti dėmesį, kad lėtinės virusinių hepatitų formos gali nesukelti jokių simptomų, todėl žmonės nesikreipia pas gydytoją.  Šios infekcijos dažniausiai nustatomos visiškai atsitiktinai, tad daugelis sergančiųjų net nežino, kad yra užsikrėtę. 
                      Dėl virusinių hepatitų pirmiausia rekomenduojama pasitikrinti:

 • asmenims, kuriems iki 1993 m. buvo perpiltas kraujas ar kraujo produktai;
 • asmenims po organų transplantacijos;
 • asmenims, kuriems buvo chirurginė operacija ar invazinė procedūra;
 • pacientams, kuriems taikoma hemodializė;
 • sergantiems hemofilija ar kitomis kraujo ligomis;
 • asmenims, kuriems dėl neaiškių priežasčių yra padidėję kepenų fermentai;
 • medicinos įstaigų darbuotojams;
 • vaikams, kurių motinos nėštumo ar gimdymo metu sirgo virusiniu hepatitu;
 • asmenims, kurių šeimos nariui diagnozuotas hepatitas;
 • turėjusiems daug lytinių partnerių;
 • infekuotiems ŽIV infekcija;
 • nors kartą vartojusiems švirkščiamuosius narkotikus;
 • buvusiems įkalinimo įstaigoje. 

 

                      Nuo 2015 m. šalyje įregistravus naujos kartos preparatus, pasveiksta net 99 proc. ligonių. Naujos kartos vaistai beveik nesukelia nepageidaujamo poveikio, o gydymas trunka tik 2-3 mėnesius. Pasaulio Sveikatos organizacija yra užsibrėžusi ambicingą tikslą – iki 2030 m. eliminuoti virusinius hepatitus kaip visuomenės sveikatos problemą.

                      Šiuolaikinė medicina pajėgi visiškai suvaldyti ir išgydyti hepatito C viruso infekciją, tačiau kiekvienas žmogus privalo jaustis atsakingas už savo sveikatą ir laiku kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus.

Alytaus poliklinika, vykdydama projektą „Užkrečiamos ligos: saugok save ir kitus“ (Užkrečiamų ligų prevencinė akcija), kviečia Alytaus miesto gyventojus pasitikrinti dėl Hepatito C greitaisiais atrankiniais testais.