Alytaus poliklinikos pacientams - paliatyvioji pagalba namuose

Atgal

Alytaus poliklinikos pacientams - paliatyvioji pagalba namuose

2018-10-11

 

Poliklinikos pacientams – paliatyvioji pagalba namuose

Ketvirtadienį, spalio 11 dieną – Pasaulinė paliatyviosios pagalbos diena. Alytaus poliklinika turi jau vienuolikos metų patirtį, kada komandiniu darbu dirbantys specialistai (gydytojai, slaugytojos, socialiniai darbuotojai ) teikia paliatyviosios priežiūros namuose paslaugas. Kasdien vykstama pas 20-30 pacientų, kasmet šios pagalbos sulaukia daugiau kaip 50 pacientų.

Paliatyvioji pagalba – ligonio, sergančio pavojinga gyvybei, nepagydoma, progresuojančia liga, ir jo artimųjų gyvenimo kokybės gerinimo priemonės, užkertančios kelią kančioms ar jas lengvinančios, padedančios spręsti kitas fizines, psichosocialines ir dvasines problemas, gyvenimo kokybės sutrikimą  ir mirtingumo riziką.

Paliatyvi pagalba gali būti teikiama paliatyvios pagalbos, slaugos palaikomojo gydymo skyriuose, ligoninėse, globos namuose.

Nuo 2007 m. sausio mėnesio teisės aktai reglamentuoja, kaip sudaryti palankias sąlygas asmeniui kuo ilgiau savarankiškai ir visavertiškai gyventi bendruomenėje, namuose, užtikrinant tinkamų slaugos ir socialinių paslaugų organizavimą ir teikimą asmeniui, siekiant jį apsaugoti nuo ligos paūmėjimo ar esamų simptomų progresavimo, atsižvelgiant į šeimos poreikius ir galimybes.        

Paliatyviosios priežiūros namuose paslaugos yra teikiamos kaip priminio lygio priežiūra su paliatyviosios pagalbos specializacija. Paliatyvios medicinos komandos nariai yra dalyvavę papildomuose mokymuose ir turi paliatyviosios pagalbos teikimo patirties, leidžiančios jiems teikti paslaugas paciento namuose. Pacientų lankymas namuose leidžia medikui visai kitoje šviesoje pamatyti paciento gyvenimą, kai gali susitikti pačių pacientų aplinkoje, kur galima tiesiogiai įvertinti pacientų funkcinę būklę, susitikti su šeimos nariais. Pacientams ir šeimos nariams vis daugiau tampa priimtinos paliatyviosios priežiūros paslaugos namuose, nes daug pacientų nenori gultis į ligoninę.

Paliatyvių paslaugų paskyrimus prasideda nuo šeimos gydytojo pacientų sveikatos įvertinimo, kuriems tokia pagalba yra reikalinga pagal ligos sunkumą ir prognozę. Paslaugų teikimas prasideda paciento namuose nuo slaugos paslaugų poreikių nustatymo, vertinimo pirmo vizito metu. Pakartotiniai vizitai trunka pagal procedūros ir slaugos pobūdį, gali būti poreikis nuvykti pas pacientą ir kelis kartus per dieną, asmuo ar šeima konsultuojama slaugos paslaugų klausimais, bendradarbiaujama.

2018 metais atlikta anketinė apklausa, kiek reikalingos psichologo ir dvasinio asistento paslaugos, ir jau IV ketvirtyje ši paslauga bus prieinama  Alytaus miesto gyventojams, paslaugą finansiškai remiant Alytaus miesto savivaldybei.

Pagalba pacientui namuose reikalauja atsižvelgti į daug jo medicininių ir psichosocialinių poreikių. Šeimos nariai ir draugai paprastai padeda pacientui jo kasdienėje veikloje. Labai svarbu medikų bendradarbiavimas su paciento artimaisiais, jų psichologinis paruošimas žiniai, kai numanoma, kad paciento gyvenimas artėja prie mirties slenksčio. Šeima ir draugai, prižiūrintys mylimą žmogų namuose, rizikuoja patirti nemažą emocinę, fizinę ir finansinę įtampą.

Paliatyvi medicina – sunki darbo sfera ir paliatyvios medicinos komandos nariams, kai tenka namų sąlygomis atlikti gana sudėtingas procedūras ir patirti didesnį psichologinį krūvį. Yra labai svarbi pacientų, jų artimųjų ir paslaugų teikėjų tarpusavio pagarba. Skatintinas savanorių įsitraukimas į paliatyvios pagalbos teikimą.

Paliatyviosios pagalbos teikimas namuose palengvina simptomus ir padidina paciento bei jį prižiūrinčiųjų asmenų (slaugančiųjų artimųjų) pasitenkinimą, užtikrinant visų, turinčių kontaktą su sunkiu ligoniu, sveikatą ir emocinį bei dvasinį saugumą.